Hızla Eriyen Kar Suları Taşkın ve Heyelana Sebep Oldu

13 Ocak 2013 Kategori Haberler

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde hava sıcaklığının yükselmesi ve sağanak yağış nedeniyle hızla eriyen kar suları taşkına ve heyelana yol açtı. Köylüler çiftlikteki tavuklarını ve ahırlardaki büyükbaş hayvanlarını kurtarmak için büyük çaba harcadı.

Karların hızla erimesi Azizağa Köyü’nde taşkına ve heyelana sebep oldu. Karayolundaki menfezlerin tıkanması nedeniyle taşan kar suları, yol kenarındaki tavuk çiftlikleri ve evleri tehdit etti. Köylülerin ihbarı üzerine Sakarya İl Özel İdaresi’ne bağlı iş makinesi köye gelerek çalışma yaptı. Tıkanan menfezler açılarak suların çiftliklere ve evlere girmesi engellendi. Köylüler su basan ahırlardaki büyükbaş hayvanlarını çıkararak yüksek yerlere götürdü.

Karayolları ekipleri ise taşkın nedeniyle yolda önlem aldı. Heyelan bölgesinde de iş makinesiyle toprak kaldırma çalışması yapıldı. Köylülerden Önder Kul, kar sularının aniden erimesiyle sel olduğunu belirterek, “Kepçe çağırdık suyun önünü bir miktar açabildik. Tehlike sabaha kadar devam edecek. Ahırdaki hayvanları yüksek yerleri kaldırdık. Tavukları taşımadık. 6 bin tavuğu taşımak imkansız. Komşumuzun evinin üst kısmında heyelan oldu. Tehlike halen devam ediyor” dedi.

Hızla Eriyen Kar Suları Taşkın ve Heyelana Sebep Oldu , Yazımızda telif haklarına ve herhangi bir yasaya aykırı bilgi veya link bulunuyorsa lütfen info@[siteadımız] adresine bir e-posta göndermeniz yeterlidir.

Benzer Yazılar

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!